Lagos – dalszy opis

W Lagos znajdowała się ulubiona rezydencja Henryka Żeglarza, a także główny ośrodek handlu z Afryką. Do dziś można obejrzeć najmniej chlubny ślad tamtych dni – pierwsze w Europie targowisko niewolników przy Praęa da República, niedaleko morza. Po drugiej stronie placu wznosi się kościół Santa Maria z dziwacznymi manueliń- skimi oknami. Podobno właśnie tutaj młody Dom Sebastiáo zagrzewał do boju swe wojska przed nieszczęsną wyprawą do Maroka w 1578 r. Król poległ w bitwie pod Alcácer-Ouibir (obecnie Ksar el Kbir, pomiędzy Tangcrem a Fezem) wraz z niemal całą portugalską szlachtą. Po tej katastrofie Portugalia została wchłonięta przez Hiszpanię na 60 lat, zaś Dom Sebastiao zyskał opinię niezwykle szlachetnego władcy, zagubionego pośród wojujących gorliwców. W centrum Lagos, przy Praęa Gil F.anes stoi pomnik władcy, nowoczesna cudaczna rzeźba w kolorze różowym. Jest dość śmieszna- przypomina kiczowate zabawki.

Znaczny obszar Starówki uległ zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1755 r. Jednym z nielicznych ocalałych gmachów jest oryginalny piękny kościół, Igrąja de Santn Antonin. Jego wystrój pochodzi z ok. 1715 r. Wnętrze św iątyni pełne jest złoceń i rzeźb przedstawiających konsekwentnie jedną natrętną wizje – młodych aniołów w walce ze zwierzętami i rybami. Tuż obok mieści się Muzeum Miejskie (Musen Municipal: wt.- nd. 9.30-12.30 i 14.00-17.00: 300 esc.), do którego można wejść tylko po to, aby w pełni pojąć znaczenie słowa „eklektyczny”. Obok standardowych stert neolitycznych toporów, skorup z naczyń, rzeźb i przykładów nieciekawej miejscowej sztuki religijnej stoją słoje ze zniekształconymi płodami zwierzęcymi, wypchane zwierzęta, słomiane kapelusze, skamieniałości iwięcierze do połowu homarów. To jeszcze nie wszystko, można bowiem również obejrzeć zamkniętą szafkę z powieściami, opisami podróży i dziejami Anglii, klucz do miasta (dosłownie), przywilej miejski z 1504 r, oraz zbiór muszkietów, mieczy i kul armatnich. , .

Warto wybrać się na Praga da República i nadbrzeżną Avenida dos Descobrimentos, aby obejrzeć pozostałości po niezdobytych niegdyś murach i fortyfikacjach miejskich. Należy do nich przysadzista XVII-wieczna Forte Ponta da Bandeira (wt.-nd. 10.0013.00 i 14.00-18.00, nd. 10.00-13.00: 300 esc.), strzegąca wejścia do portu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>