Informacje praktyczne – Silves

Do Silves można dojechać pociągiem z Lagos lub Faro. Stacja kolejowa znajduje się 2 km za miastem. Do centrum kursuje autobus. Osoby przyjeżdżające autobusem wysiadają przy głównej drodze, obok targowiska nad rzeką na przedmieściu.

Biuro informacji turystycznej mieści się w centrum przy Rua 25 de Abril (pn.-pt. 9.30-12.30 i 14.00-19.00, sb. ind. 9.30-12.30 i 14.00-17.30: »082/442255). Spośród kwater prywatnych warto polecić prowadzone przez Isabel Marię da Silvę przy Rua Cándido dos Reís («082/442667: @). Pokoje są nieskazitelnie czyste, a na miejscu można korzystać z kuchni i niewielkiego tarasu. Na turystów czeka też kilka pensjonatów, ni.in. komfortowy, stary Residencial Soasa przy Rua Santora Barros 17 («082/442502: ). Niewiele ponad 5 km za miastem, przy drodze do Sao Bartolomeu de Messines znajduje się wiejska gospoda Quima do Rio, Sitio Sao Estevao, Apartado 217 («082/445528: ). Jest w niej kilka pokoi z wygodami, a na terenie gospodarstwa ogród. W cenę noclegu wlicza się śniadanie, można sobie też załatwić obiady. Nieco bliżej miasta przy tej samej drodze (za stacją Galp) w Viia Sodre («082/443441: ) można wynająć pokoje, a także skosztować tutejszych win i potraw.

Spośród lokali gastronomicznych w mieście warto wyróżnić Restaúrame Marisqueira Rui przy Rua Comendador Vilarinho (nieczynne wt.), do której ściągają miejscowi i turyści, Jeżeli komuś uda się wcisnąć do środka (a warto!), powinien skosztować specjalności restauracji, czyli małży. Na drugim biegunie cenowym mieści się Churrasquería Vaidernar, odznaczająca się również swoistym wdziękiem. Jest to najlepsza z kilku kawiarń z daniami z rusztu, nad rzeką naprzeciwko targowiska. Warto usiąść przy stoliku na zewnątrz i zamówić kurczaka piri-piri z frytkami, sałatką i winem za 1500 esc. Obok twierdzy otwarto Café Inglés, w której sprzedają pyszne domowe przekąski, lody i soki owocowe, a także pełne obiady. Przy kawiarni jest ogródek. W Café Rosa przy Praęa do Municipio (nieczynne nd.) można napić się i zjeść ciastko.

Każdego dnia z Portimao wyjeżdża na północ 9 autobusów do Monchique przez Caldas de Monchique (24 km, 90 min). Szosa prowadzi przez brzydkie przedmieścia Portimao, po czym przecina nadbrzeżną równinę, przy której pojawiają się nieskończone sady z jabłoniami, gruszami, migdałowcami i drzewami cytrusowymi. W Porto de Lagos droga się rozwidla, szosa na wschód wiedzie do Silves, a południowa biegnie u podnóża Serra de Monchique. Jest to zielone zalesione pasmo górskie porośnięte drzewem korkowym, kasztanowcem i eukaliptusem. Stanowi naturalną północną granicę zachodniego Algarve. Okolice nadają się doskonale do uprawiania luiystyki pieszej. Można też wsiąść na rower czy do samochodu i wybrać się przepiękną trasą w bardziej dziewicze rejony wybrzeża Algarve zachodniego,

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>