Informacje praktyczne – Almeida

Dla zamożniejszych turystów najlepszym rozwiązaniem kwestii noclegu jest Pausada Senhorci das Neves (ntl71/54283: ). Pozostali, chcąc pozostać na Starym Mieście zmuszeni będą szukać pokoju rozmawiając z mieszkańcami. Dobrym przystankiem na trasie tych poszukiwań jest Casa da Amelinha, w której od 1883 r. serwuje się ginginha (likier morelowo-wiśniowy). Jako że jest to często odwiedzany przez mieszkańców lokal, warto zapytać, czy nie wiadomo ojakichć pokojach do wynajęcia – pomóc w tej materii mogą również w każdej z sąsiednich kawiarni.

Dalej od centrum, przy skrzyżowaniu opodal fortecy oferują swe usługi dwa nowoczesne i wygodne hotele-A Murctlha (tr071/54357: <3>)\Morgado («071/54412: ) przy którym działa Restaúrame A Tertulia. Następną dobrą restauracją jest Portas de Almeida (przed główną bramą fortecy). Jedną z najbardziej nastrojowych kawiarni na terenie otoczonym murami jest Terreiro Velho przy stoiskach handlowych: czynna przeważnie aż do drugiej w nocy, pomimo dość jednoznacznie nowoczesnej muzyki wydaje się cieszyć powodzeniem tak wśród starszego, jak i młodszego pokolenia. Przyjemności kempingu można zaznać nad Rio Cóa w odległości dwóch kilometrów drogą do Pinhel. Nieco powyżej starego romańskiego mostu (wraz z jego dzisiejszym odpowiednikiem) nietrudno znaleźć miejsca o wręcz idyllicznym charakterze. Jeśli jesl taka możliwość, warto zgrać przyjazd w czasie z jarmarkiem (dwa razy w miesiącu, ósmego dnia i w ostatnią sobotę) lub – co jesl najlepszym z możliwych rozwiązań – przyjechać w Zielone Święta (50 dni po Wielkiej Nocy), kiedy ma miejsce wielki piknik na terenie Convento da Barca. Jest to dawny klasztor franciszkański, którego zwieńczona kopułą kaplica, a także jej otoczenie objawia wyraźnie toskański charakter. Zielone Święta to jedyny czas w roku, kiedy można wejść na teren klasztoru (jest on dziś w rękach prywatnych): szczęściem jednak pochodzące stamtąd produkty w postaci znakomitych i powszechnie docenianych czerwonych win, brzoskwiń, jabłek, orzechów i wielu innych specjałów są osiągalne w sklepach miasta przez cały rok.

Codziennie (pn.-pt.) z Vilar Formoso kursują dwa autobusy na północ do Figtieira de Castelo Rodrigo: autokar Bemlhas staje na głównej drodze, 200 m od bram Almeidy około 17.00. Linią autobusową w kierunku południowym dojechać można do Vilar Formoso (14 km), skąd kursują pociągi do Guardy i do Hiszpanii oraz trzy autobusy dziennie do Sabugal i Castelo Branco (do Guardy jeden). Podczas weekendów transpon publiczny praktycznie zamiera.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>