Informacje praktyczne – Algarve

Z uwagi na łagodne i słoneczne zimy sezon turystyczny w Algarve trwa przez cały rok. Wielu gości przyjeżdża tutaj wiosną i zimą. Większość pensjonatów czynnych jest przez 12miesięcy w roku, nietrudno więc o znalezienie noclegu. Podróżując po Algarve poza sezonem można skorzystać z najznaczniejszych w całym kraju obniżek cen – koszt pobytu w luksusowych hotelach, łącznie z wszystkimi usługami, zmniejsza się nawet o siedemdziesiąt procent: informacji o obniżkach można zasięgnąć w miejscowych biurach informacji turystycznej. W maju dodatkową atrakcją jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny sponsorowany przez Fundację Gulbienkian: na koncerty zapraszani są najznakomitsi wykonawcy muzyki klasycznej. Przejeżdżając latem bez dokonania uprzedniej rezerwacji ryzykuje się prawdziwą bitwę o miejsca noclegowe, ale sprawa nie jest z góry przegrana. W lecie ceny są znacznie wyższe niż w innych częściach kraju.

Poruszanie się środkami transportu publicznego jest łatwiejsze niż w innych rejonach Portugalii, a ponieważ linia brzegowa ma ze wschodu na zachód tylko 240 km, w ciągu kilku dni można zobaczyć całkiem sporo. Linia kolejowa Algarve biegnie od Lagos na zachodzie do przygranicznego Vila Real de Santo Antonio. Pociągi zatrzymują się w większych miastach, a pomiędzy letniskami i największymi wioskami w głębi lądu kursują autobusy. Dwa najważniejsze przedsiębiorstwa komunikacji autobusowej to EVA i Frota Azul. W zachodniej Algarve ich wspólną ofertą jest Passe Turístico (3 dni 2000 esc.: 7 dni 3500 esc.) uprawniająca do nieograniczonej ilości podróży pomiędzy Lagos a Louie z dostępem do wszystkich większych letnisk (jedynie z wyjątkiem Faro). Karnety można kupić na wszystkich dworcach autobusowych w regionie.

Jazda samochodem w ostatecznym rozrachunku może okazać się nienajlepszym rozwiązaniem. Samochód jest niezaprzeczalnie niezastąpiony jeśli chodzi o dotarcie do miejscowości leżących z dala od głównych szlaków komunikacyjnych czy trudniej dostępnych zatoczek (lub jeśli w planach ma się podróż w głąb lądu), ale przejechanie główną autostradą wschód-zachód N 125 może hyc uciążliwe, jako że z uwagi na stale zwiększające się natężenie ruchu jest nieustannie przebudowywana: należy spodziewać się prac drogowych, nakazów, zakazów, zmian organizacji ruchu, zwężenia jezdni, korków i wszystkiego, co może obrzydzić życie kierowcy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>