INFORMACJE O POŁĄCZENIACH

N a ogromnych, słabo zaludnionych równinach Alentejo (dosł, „kraina za Ta giem”, Zataże) dominują wielkie plantacje dębu korkowego, jedynej rośli ny, która jest dostosowana do niewielkich opadów deszczu, palącego słońca i mało żyznej gleby. Alentejo to jedna z najuboższych części kraju, a także Europy. Większość ludności jak przed wiekami utrzymuje się z pracy w wielkich majątkach ziemskich, zwanych latifundios. Co prawda krajobraz Alentejo jest dosyć monotonny, ale w całym regionie można spotkać przeróżne atrakcje: głęboko zakorzenione, wiejskie zwyczaje, kultywowane podczas licznych, lokalnych świąt lub bogactwo ptasich gatunków. W Alentejo żyją setki rodzajów ptaków, od czarnych bocianów do dropi, które doskonale przystosowały się do specyficznego, różnorodnego typu upraw i skromnych zasobów przyrody.

Głównymi magnesami, ściągającymi większość turystów jest kilka miast i miasteczek, z których wyjątkową atrakcją jest zabytkowa Évora, umieszczana na mapach turystycznych ze względu na rzymską świątynię oraz średniowieczne mury i katedrę. W Alto Alentejo (Górne Alentejo) do niewielu miast przybywa więcej niż kilku turystów dziennie. Znajduje się tu jednak wiele rzeczy godnych obejrzenia i podziwu: malownicze fortyfikacje Elvas, położone na szczycie wzgórz miasta Monsaraz, Évora-Monte i Marváo oraz leżące na północny wschód od Évory marmurowe miasta Eslremoz, Borba i Vila Vięosa, gdzie nawet najskromniejsze domy zostały zbudowane z tego drogocennego kamienia, wydobywanego w pobliskich kamieniołomach. W całym regionie rozsiane są też zabytki prehistoryczne, do których należy ponad 12 obiektów megalitycznych -dolmeny, menhiry i kręgi kamienne.

Krajobraz równinnego Bai.\o Alentejo (Dolne Alentejo), rozciągającego się na południe od Evory jest nieco mniej malowniczy, a miasta wydają się raczej nieciekawe. Godnym podkreślenia wyjątkiem jest Beja, dawna twierdza mauretańska o dużym znaczeniu. Wybrzeże Alentejo jest prawie tak samo rozległe jak Algavrc i z nawiązką rekompensuje brak atrakcji urbanistycznych. Na dzikich plażach, smaganych wiatrami znad Atlantyku można latem popływać, bo morze jest wystarczająco ciepłe, a do niewielu miejscowości (poza weekendowymi gośćmi) przyjeżdżają inni wczasowicze. Szczególnie atrakcyjne są laguny Melides i Santo Andre – położone pomiędzy Setúbal a zdecydowanie zasługującym na ominiecie przemysłowym poriem Sines – oraz długie pasma plaż na południu, w Hha do Pessegueiro, Vila Nova de Milfonies i Zambujeira do Mar. Osoby, które chcą udać się bezpośrednio do tych położonych na południu miejscowości wypoczynkowych mogą skorzystać z pospiesznych autobusów, kursujących latem z Lizbony. Możliwości noclegów są nieco ograniczone, ale wzdłuż wybrzeża znajduje się wicie kempingów o dogodnym położeniu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>