Gouveia

Następne 20 km szosą na południowy zachód wiedzie do miejscowości GOUVEIA, dzić pozbawionej już urokliwego charakteru górskiej wioski, przemienionej w średnich rozmiarów prowincjonalne miasto. Warto jednak trafić na tutejszy czwartkowy targ: jest także biuro służące informacją turystom zmierzającym do parque natural.

Z nieznanych przyczyn Gouveia daje możliwość podziwiania nowoczesnych dzieł sztuki – w pobliżu ratusza znajduje się Ńluseu de Abel Manta (codz. 10.00-12.30 i 14.0017.30) z pokaźną kolekcją współczesnych obrazów portugalskich, podarowanych przez urodzonego lulaj artystę Abla Mantę (1888-1982). Jedna z sal poświęcona jesl samemu dobroczyńcy, osobie o niemałej renomie, współtworzącego niegdyć (w ramach grup artystycznych) z Amadeo de Sousa Cardoso oraz z Almadą Negreiros -jego prace (niektóre reprezentowały Portugalię na Biennale w Wenecji) są tu także wystawiane. Zwłaszcza jeden z jego obrazów w tutejszej kolekcji zasługuje na szczególną uwagę, niemniej jednak przy wszystkich można przyjemnie spędzić czas.

Gouveia chlubi się wieloma nieprzeciętnymi tworami architektonicznymi: najbardziej wyróżnia się ratusz przy Avenida 25 de Abril. Latem na dziedzińcu organizowane są koncerty, na które wstęp jest przeważnie bezpłatny.

Wjeżdżając do miasta można zauważyć dumnie oświetlany nocną porą posąg pasterza w towarzystwie psa – choć z artystycznego punktu widzenia nie jest to dzieło wysokiego lotu, warto zwrócić uwagę na (o, co reprezentuje. Trudne warunki życia w tutejszym górzystym, nie bogatym przecież regionie wytworzyły w mieszkańcach coś, co Portugalczycy nazywają „bezkresną zdolnością cierpienia”. Uzależnieni od rytmu gospodarki rolnej pracują przez okrągły rok:’z końcem lata, gdy mijają żniwa, rozpoczynają wyrób sera (jedyne zajęcie przynoszące znaczniejszy dochód). Towarzyszem pasterza dzielącym z nim ten ciężki chleb jest jego píes, Cao da Serra da Estrela to groźnie wyglądająca rasa, pochodząca podobno od wilków.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>