Gástelo de Vide i Marváo

Wyżynny region na północ od Portalegre cechuje bukoliczny krajobraz, z porośniętymi lasami pasmami górskimi i pięknymi, położonymi na szczytach wzgórz wioskami. Najciekawszymi złych miejscowości są Castelo de Vide i Marváo, w których znajdują się zamki, a w pierwszym także zdrój wody mineralnej. Do Castelo de Vide można z łatwością dojechać- 5 autobusów dziennie przyjeżdża tu z Portalegre, a do Marvao tylko dwa. i to od poniedziałku do piątku. Pomiędzy tymi dwoma miejscowościami kursują dwa autobusy (rano i po południu), jadące z Castelo de Vide do Portalegre, które mają połączenia z autobusami do Marvao, odjeżdżającymi ze skrzyżowania głównych dróg w Portagem.

CASTELO DE VIDE położone jest na zboczu wokół zamku z XIV w., a oślepiająco białe dontki ostro kontrastują z otaczającąje zielenią. Osoby, które przybywają autobusem wysiadają przy pręgierzu w centrum miasta, przed biurem informacji turystycznej (pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.30: »045/91361). Z tego miejsca sześć równoległych ulic biegnie stromo w górę, do Praęa Alta, położonego na skraju miasta. Główna droga kończy się wąską ścieżką, prowadzącą w dół obok spokojnej, renesansowej fontanny do krętych alejek Judairia, starej dzielnicy żydowskiej. Pośród domków, z których większość ma gotyckie drzwi i okna stoi synngoga z XIII w. (codz. 9.00-19.00), najstarsza z zachowanych synagog w Portugalii. Z zewnątrz nie odróżnia się specjalnie od zwykłych domów, więc trzeba o nią zapytać.

Na wzgórzu nad dzielnicą żydowską stoi zamek (Castelo: latem 8.00-12.30 i 14.0019.00: zimą 9.00-12.30 i 14.00-17.30), otoczony szerokim walem fortyfikacji oryginalnej wioski średniowiecznej. Mężczyzna, pilnujący wejścia do zamku, jeżeli się go poprosi, pokaże przemyślne, poruszające się zabawki z drewna, które sam wyrabia. Jego sąsiadka jest koronczarką, która uczy tej sztuki młode kobiety. Wyroby rękodzielnictwa można zakupić w pobliskim centrum rzemiosła, nazywanym OOurięo.

Biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary miasta, jest w nim zaskakująco dużo miejsc noclegowych. Najlepszym miejscem jest Pensao Cantinho Particular przy Rita Miguel Bomba rda 7 (»045/9 1151: ),mi(y, lecz skromnie wyposażony pensjonat, śniadanicwliczo- ne w cenę – oraz Residenctal Xinxel obok zamku (»045/91406: ).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>