Freixo de Espada à Cinta

Najbardziej na południe wysuniętym miastem prowincji Trás-os-Montes jest FREIXO DE ESPADA À CINTA. Codziennie kursują do niego cztery autobusy z Mirandy do Douro i Mogadouro. Gdy autobus zjeżdża w dolinę, w której leży miasto, można poczuć się jak na końcu świata. Z obu stron wznoszą się ciemne sylwetki dzikich szczytów, na których tle od czasu do czasu pojawia się sokół czy jastrząb. Niegdyś Freixo uznawano za miejsce tak ustronne, że zezwalano na osiedlanie się w tej okolicy amnestionowanym więźniom. Właśnie odludne położenie sprawia, że warto umieścić to miasto w planie podróży. Można być przy tym pewnym, że nie spotka się tu żadnych innych turystów.

Dziwić może istnienie bogato wyposażonego kościoła parafialnego (Igreja Matriz) w tak odosobnionej miejscowości. Kościół jest częściowo romański, a częściowo w stylu manueliński. Wewnątrz można podziwiać ołtarz z obrazami Gráo Vasco. Naprzeciwko kościoła, po drugiej stronie drogi, wznosi się wspaniała siedmioboczna baszta, widoczna z odległości wielu kilometrów. Inna słabo rozreklamowana atrakcja to dwór w Largo do Outeiro. Znajduje się przy nim ogród z hodowlą jedwabników morwowych. Można go obejrzeć, jeśli się wcześniej zapyta o pozwolenie.

W mieście wznosi się wieie nowoczesnych, lecz brzydkich budowli, m.in. hoteli i pensjonatów. Należy do nich nowoczesna Hospedaria Samo Anlónio (»079/633104: @) niedaleko od placu, na którym znajduje się przystanek autobusowy (trzeba zapytać o drogę na przystanku). Quima da Boa Vista (»079/62112: @) ma siedzibę w nieco starszym budynku na peryferiach miasta. Oferuje zaledwie trzy pokoje. Warto skorzystać z usług Pensào Paris (»079/62786: ©) przy Largo do Outeiro. Dość często się zdarza, że drzwi tego pensjonatu są zamknięte na głucho. Na posiłek warto się wybrać do restau-  racji Cima de Ouro przy drodze wylotowej w kierunku południowym. Charakterystyczne dla tego lokalu są silne wpływy kuchni hiszpańskiej (a także piękne patio). Niedaleko znajduje się tańszy Bom Retiro (typowe dania portugalskie).

Droga na północ biegnie przez bardzo starą wieś Lagoaęa. Domy mają w niej charakterystyczne okna z kamiennymi lukami w stylu manuelińskim, a kobiety chodzą w tradycyjnych strojach ludowych.

Po przejściu przez wieś mija się cmentarz, za którym znajduje się wspaniała platforma widokowa. Można z niej podziwiać panoramę głębokiej doliny Douro, za którą rozciągają się ziemie należące do Hiszpanii. Na południe wiedzie droga N221 biegnąca wzdłuż malowniczego odcinka Douro aż do Barcy de Alva, położonej 20 km na południowy zachód. informacje o połączeniach

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>