Fota i Picota

Fóia (niemal 900 m n.p.m.), położona 8 km na zachód od Monchique, to najwyższe wzniesienie Serra de Monchique. Nie można do niej dojechać kursowym autobusem. Na szczycie znajduje się betonowy obelisk, przekaźnik radiowy, a także kiika straganów, na których sprzedaje się pamiątki i wyroby dziewiarskie (bywa zimno). Jest też pensjonat z kawiarnią O Planalto oraz hotel Estalagem de Santo Antonio. Na szczyt przybywa mnóstwo wycieczek autokarowych. Turystów przyciąga przede wszystkim wspaniała rozległa panorama Algarve. Widać stąd Porimäo i Lagos, a także wzgórza ciągnące się do Barragem da Bravura oraz Przylądek św. Wincentego. Poeta Robert Southey twierdził nawet, że dostrzegł ze szczytu wzgórza Sintra ciągnące się za Lizboną – albo był lo jeden z legendarnych „czystych dni”, albo powietrze nie bywa już obecnie tak przejrzyste jak w 1801 r.

Picota (niecałe 770 m n.p.m.) to drugi od względem wysokości szczyt po Fóia. Jest znacznie ciekawszy pod względem botaniki, a poza tym łatwiej się nań wybrać nie dysponując własnym pojazdem. Wyprawa z Monchique na szczyt trwa ok. półtorej godziny. Podczas wędrówki mija się lasy drzew korkowych (i miejsca zbioru korka), eukaliptusowe i sosnowe, a także sady, w których rosną brzoskwinie, cytryny i pomarańcze. Na szczycie nie ma nic ciekawego poza rozklekotaną wieżą obserwacyjną, na której przebywa samotny strażnik z lornetką. Widać siad brzeg morza aż do Sagre, a także kolejną wspaniałą panoramę górskiego pasma Monchique.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>