Ferragudo i Quinta da Rocha

FERRAGUDO leży naprzeciwko Portimào, po drugiej stronie ujścia rzeki. Choć są lak bliskie, to jednak ich charakter jest odmienny. Pomiędzy oboma kursują autobusy (co godz. 7.30-19.30). Ferragudo, leżące na stoku wzgórza, to zapuszczona mieścina z wąskimi zaułkami i maleńkimi domkami. Dopiero w ostatnich latach zaczęto w niej myśleć o rozwoju turystyki. Miasteczko skupiło się wokół twierdzy stanowiącej kolejne ogniowo obronne obok fortu z Praia de Rocha. Forteca, wzniesiona w XVI w., miała stać na straży bezpieczeństwa Portimào. W mieście działa kilka pensjonacików, można też znaleźć łóżko w nielicznych kwaterach prywatnych, o które trzeba pytać w miejscowych barach. Jest ich tu kilka – najhardziej godny uwagi to Caldarào, w którym można niekiedy posłuchać jazzu. Doskonała restauracja A Umiana (nieczynna w nd.) znaj- dujesię tuż za mostem przy drodze z Portimào. Za przysmak uchodzi wędzony miecznik.

Plaża w Ferragudo znajduje się ok. kilometr na południe od miasta. Działa na niej szkoła windsurfingu oraz kilka restauracji-barów, Rozległe pole kempingowe («082/ 461121) ciągnie się tuż przy drodze o 10 min na południe od plaży.

Rezerwat przyrody Quinta da Rocha leży na półwyspie pomiędzy ujściami rzek Alvor i Odiáxere, na północny zachód od rozleglej plaży w Alvor. Obejmuje duże obszary’ miejscami porośnięte gajeni cytrynowym i migdałowym, ale przeważnie zagajniki, słone błota, piaszczyste łachy i muliste równiny ciągnące się u ujścia rzek. Dzięki temu powstały tu dogodne warunki do życia dla wielu roślin i zwierząt, m.in. brodźców. Na terenie rezerwatu znajduje się Cruzinha, terenowy ośrodek katolickiej organizacji ekologicznej A Rocha, której działacze prowadzą akcję obrączkowania ptaków. W ośrodku jest kilka miejsc noclegowych (z wyżywieniem) w pokojach wieloosobowych. Celem organizacji jest krzewienie świadomości ekologicznej i religijnej w Portugalii, dlatego też pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc mają Portugalczycy, Do Cruzinhy można dotrzeć, skręcając na południe z nadbrzeżnej szosy N 125 w miejscowości Mexilhoeira Grande.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>