Faro

W ciągu trzech dekad Faro, będące nudnym prowincjonalnym miastem, przekształcono w centrum turystyki i handlu. Międzynarodowe lotnisko gwarantuje co prawda stały dopływ turystów, ale niełatwo ich tu zatrzymać na dłużej, bo w jednej chwili czmychają do niezliczonych miejscowości wypoczynkowych. Mieszkańcy Faro twierdzą, że to niesprawiedliwe: jest tu ciekawy port, tętniąca życiem część handlowa zamknięta dla ruchu kołowego, a statki i autobusy kursują do paru pięknych okolicznych plaż. Latem życie nie zamiera nawet i nocą, kiedy tysiące podróżnych przejeżdża tędy w drodze na lotnisko lub z powrotem. Z pewnością nie jest to najlepsze w Algavre miejsce na wakacyjny pobyt, ale całkiem przyjemnie można w nim spędzić dzień lub dwa.

Faro miało swego rzymskiego poprzednika osiem km na północ, w Ossonoba. Współczesne miasto zostało założone przez Maurów i było kwitnącym portem handlowym zapewniającym zaopatrzenie stolicy regionu, Silves. Zdobyte przez chrześcijan za panowania Alfonso 1II w roku 1249 w czasie kilku następnych stuleci przetrwało wiele niełatwych chwil, serię podbojów i katastrof. Splądrowane i spalone przez hrabiego z Essex w 1596 r., zniszczone przez wielkie trzęsienie ziemi w roku 1755 nie może poszczycić się dziś licznymi wiekowymi zabytkami. Miłośnicy starej architektyry powinni udać się na Stare Miasto skryte za murarni obronnymi pod przeciwnej stronie przystani niż centrum.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>