Evora

ÉVORA jest jednym z najbardziej malowniczych i interesujących miast w Portugalii. Spokojna, prowincjonalna atmosfera miasta tworzy doskonałe tło dla wielu godnych zapamiętania zabytków. Rzymska świątynia, mauretańskie uliczki, pierścień średniowiecznych murów obronnych oraz wspaniałe pałace i rezydencje z XVI w. znajdują się w doskonałym stanie: zawdzięczają to realizacji długoterminowego programu restauracji i umieszczeniu na liście zabytków, chronionych przez UNESCO. Nic więc dziwnego, że latem przybywa tu wielu turystów, ale pomimo ich napływu miasto nie straciło swojego charakteru, Evora nadal odgrywa ważną rolę w życiu regionu: w każdy wtorek rano odbywają się tu targi rolne. Dzięki uniwersytetowi, reaktywowanemu w latach 70. życie miasta cechuje atmosfera niezależności. Wielkim, dorocznym wydarzeniem jest święto św. Jana (Peira de Sao Joño), odbywający się wciągu ostatnich 10 dni czerwca festiwal folklorystyczny, rękodzielniczy, gastronomiczny i muzyczny, którego tradycje sięgają czasów pogańskich.

Dworzec kolejowy w Évorze leży 1 km na południowy wschód od centrum miasta. Idąc stąd prosto Rúa da República dochodzi się do Praga do Giralda, głównego placu w mieście. Autobusy CP do i z Estremoz, Vila Vigosa i Reguengos de Monsaraz zatrzymują się na placu przy dworcu kolejowym. Pozostałe odjeżdżają z dworca autobusowego przy Rua de República, na skraju zabytkowej strefy. Osoby, przyjeżdżające samochodem mogą mieć trudności w poruszaniu się po labiryncie wąskich, jednokierunkowych uliczek. Najlepiej zaparkować przy pierwszej sposobności i udać się piechotą do centrum miasta.

Biuro informacji turystycznej (latem codz. 9.00-19.00, zimą codz. 9.00-12.301 14.0017.30: «066/22671) przy Praga do Giraldo posiada mapy miasta i prowincji, na których umieszczono kilka ciekawych iras wędrówek pieszych. Biuro pomaga również w znalezieniu noclegu, z czym często można mieć trudności w lecie.

Biuro udziela także informacji o wypożyczaniu rowerów (informacja telefoniczna «066/761453). Stawka wynosi ok. 1500 esc. dziennie. Do Araceny własną rękę do megalitycznych obiektów w okolicach miasta. Inni zainteresowani mogą odbyć jednodniową wycieczkę do tych miejsc za 4500 esc. od osoby. Szczegółowych informacji udziela turismo, można też zadzwonić »066/743134.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>