Evora-Monte

29 km na północny wschód od Evory, przy drodze NI 8, w EVORA-MONTE stoi zamek z XVI w., zbudowany na fortyfikacjach, pochodzących z czasów rzymskich. Zamek znaj” duje się w malowniczym miejscu, na szczycie stromego wzniesienia. Jego środkowa baszta warowna, utrzymana w stylu renesansu włoskiego, z czterema masywnymi, okrągłymi wieżami jest ozdobiona prostym, kamiennym reliefem w stylu manuelińskim, przypominającym linę. We wnętrzu znajdują się trzy sale ze sklepieniami, które wspierają kolumny z misternie ozdobionymi kapitelami z granitu. Miasto, położone wokół wzgórza zamkowego zachowało średniowieczny charakter.

To tutaj w 1834 r. regent Miguel został ostatecznie pokonany i zmuszony do podpisania konwencji, dzięki której tron portugalski objął Piotr IV. Według legendy jej podpisanie trwało tak długo, że dojedzenia został jedynie czerstwy chleb, co przyczyniło się do powstania słynnej, portugalskiej potrawy aęorda (zupa zchleba, wody, kolendry, czosnku i oliwy z oliwek).

Widok ciężarówek z kamieniami i ubitych dróg na południowy wschód od Evory oznajmia początek marmurowej krainy. Okolice Estremoz, położonego o 46 km od Evory, są tak bogate w marmur, że zastąpił on jako materiał budowlany cegłę i beton. Dzięki temu nawet stoiska sprzedawców mięsa i proste domki nabrały luksusowego charakteru, który na ogół cechuje jedynie kościoły i najwspanialsze budowle. Samo Estremoz, Borba i Vila Vięosa to typowe marmurowe miasta, a to ostatnie posiada jeszcze dodatkową atrakcję – pałac książęcy, ostatnią rezydencję monarchów Portugalii.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>