Evora i jego części

Do Évory przybywali nie tylko malarze i pisarze, tacy jak Gil Vicente i Garcia, ale także wspaniali architekci europejscy i portugalscy. Pustelnię de Sâo Bras (Ermida de Sào Brás) uważa się za jedną z wczesnych prac Diogo de Boitaca, pioniera ozdobnego stylu manuelińskiego. Okrągłe, zwieńczone stożkowatymi dachami szkarpy i uzębione blankami linie dachu w niewielkim stopniu przypominają jego arcydzieła w Lizbonie iSetúbal, ale niewątpliwie stanowią zapowiedź niepohamowanej oryginalności jego stylu.

Niemniej niezwykła jest pochodząca z połowy XVI w. fasada kościoła Nossa Sen hora da Graęa, położonego za dworcem autobusowym. Na każdym rogu renesansowego frontonu znajdują się ogromne, groteslkowe postacie Atlasów, podtrzymujące dwie kule ziemskie – herb króla Manuela i jego rozrastającego się, zamorskiego imperium.

Niedaleko tego kościoła, w kościele św. Franciszka znajduje się jeden z najbardziej zapadających w pamięć zabytków Évory – kaplica z ossuarium (Capela dos Ossos: pn.- sb. 8.30-13.00 i 14.30-18.00, nd, 10.00-13.00 i 14.30-18,00: zimą do 17.30: 50 esc. plus 50 esc. za robienie zdjęć). Ściany i kolumny tej budzącej grozę kaplicy, która stanowi swoiste memento morí pokryte są całkowicie kośćmi ponad 5000 mnichów. Starannie i zc smakiem ułożone czaszki, piszczele i kręgi wokół sklepienia wywołują makabryczne wrażenie. Nad drzwiami znajduje się rymowany napis: „Nós ossos que aqui estamos pelos vossos esperamos” („Kości nasze, które tu spoczywają, na kości wasze czekają”). Takie budzące grozę kaplice, przypominające o nieuchronnej śmierci można zobaczyć także w kilku innych miejscowościach w Portugalii – w Campo Maior, na północny wschód od Évory oraz w Éaro w Algarve.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>