Evora i jego części – kontynuacja

Kolejnym, ciekawym elementem XV-wiecznego kościoła jest wielka kruchta, w której zastosowano różne – ostre, pełne i podkowiaste – łuki w sposób typowy dla architektury manuełińskiej. Odnowiony pałac króla Manuela, któremu styl zawdzięcza swoją nazwę leży zaledwie o minutę marszu od tego miejsca, w ogrodzie publicznym (Jardim Público). Na początku XVI w. do pałacu dobudowano podkowiaste łuki o niezwykłych, ząbkowanych obrzeżach.

Dokładnie naprzeciwko kościoła św. Franciszka, przy Praęa Io de Maio leży Muzeum Regionalne Rzemiosła Artystycznego(Museu do Artesanato Regional: codz. 10.0012.00 i 14.00-17.00), poświęcone bogatym tradycjom rękodzielniczym regionu. Zbiory muzeum obejmują garncarstwo, tkaniny, gobeliny oraz rzeźby w drewnie, korku i kości. W sprzedaży znajdują się współczesne wyroby.

Do innych ciekawych budowli należy bogato zdobiony, neoklasycystyczny teatr Garda de Redende przy Praęa Aguiar, barokowe płaskorzeźby i azulejos w kościele Miseri- córdia’s przy Largo de Misericordia, klasztor Calvario na końcu Rúa Candido dos Reis, zbudowany przez infantkę Donę Marię w 1570 r. oraz kościół i klasztor klarysek przy Rua Serpa de Pinto, w którym można podziwiać piękny, złocony ołtarz. Na koniec warto pospacerować po Rua do Cano, biegnącej na północ od starego miasta, za siedzibą rady miejskiej. Idąc tą ulicą przechodzi się wzdłuż średniowiecznego akweduktu Srebrnej Wody (Aqueduto do Agua Praia), w którego Jukach zbudowano domy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>