Estremoz – dalszy opis

Turyści, przyjeżdżający autobusem wysiadają przy Rossio, obok marmurowej fasady z dwoma wieżami, należącej do XVI!l-wiecznego ratusza, który mieści się w budynku jednego z trzech klasztorów przy placu. Obecnie ratusz jest gruntownie odnawiany, ale można poprosić któregoś z robotników o wpuszczenie do środka i obejrzeć wspaniałe schody, ozdobione pochodzącymi z końca XVII w. azulejos. Przy placu, pod nrem 62 znajduje się Mu2eumWiejskie(MuseuRural:wt.-nd. 10.00-12.00i 15.00-18.00: 100 esc.), w którym zgromadzono gliniane figurki, pochodzące z miejskich zakładów garncarskich oraz pouczającą kolekcję etnograficzną, poświęconą produkowanym w regionie wyrobom z gliny, drzewa, wikliny, słomy, korka, tkanin i metalu. Niedaleko, przy Rúa de Serpa Pinto 87 znajduje się Muzeum Rolnicze (Museu Agricultura: wt,-nd. 10.00-12.00 i 14.0018.00: 100 esc.), z fascynującymi zbiorami dawnych sprzętów kuchennych.

W czasach największego rozkwitu liczba ludności Estremoz była dziesięciokrotnie większa niż obecnie, a miasto należało niegdyś do najsilniej ufortyfikowanych twierdz w kraju. W mieście nada! stacjonuje garnizon wojska. Wewnętrzne mury obronne w kształcie gwiazdy, otaczające górne miasto zachowały się w znakomitym stanie. Na wzgórzu, pomiędzy fortyfikacjami stoi biały, przypominający więzienie budynek, widoczny z Rossio. Ta niepozornie wyglądająca z zewnątrz budowla była niegdyś pałacem króla Dionizego (Dinisa), który zapisał się złotymi zgłoskami w historii Portugalii, dzięki przeprowadzeniu reform administracyjnych, gospodarczych i wojskowych. Obecnie w pałacu mieści się hotel, ale można bez przeszkód wejść i obejrzeć wnętrze budowli. Z pochodzącej z XIII w. wieży Trzech Kuroń (Torre das Très Coroas) rozciąga się wspaniały, rozległy widok na całe miasto. Nazwa wieży wzięła się stąd, że w jej budowie brali udział trzej królowie, w tym Alfonso III i Dionizy. Blanki w stylu muzułmańskim i gotyckie balkony w dużym stopniu przypominają wspaniałą wieżę w Beji, która powstała dokładnie w tym samym czasie. Z tej części miasta doskonale widać na horyzoncie zamek w Évora-Monte, chociaż oddalony jest on o 15 km na południowy zachód. Naprzeciwko wieży, w dawnym przytułku mieści się niewielkie Muzeum Miejskie (Museu Municipal: wt.-nd. 10.00-12.00 i 14.00-18.00: 100 esc.), z wystawami poświęconymi garncarstwu z Estremoz i życiu regionu.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>