Ermida i na wschód do Cabril

Chociaż ERMIDA leży w bliskiej odległości od Geres (90 min piechotą) i Miradouro (30 min), sprawia wrażenie bardzo odosobnionego miejsca. Pobyt w wiosce zadowoli zatem osoby poszukujące spokoju i samotności. Noclegi znaleźć można w Casa do Criado (»053/ 391390: @) oraz w kilku willach. Zwolennicy bardziej spartańskich warunków mogą skorzystać z położonego w pięknym sadzie pola namiotowego. Dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest wizyta w jednej z kilku miejscowych kawiarenek.

Kierując się porośniętą jeżynami ścieżką na wschód od Ermidy, mija się po drodze kilka małych wodospadów. Po przejściu przez nie wzbudzający zaufania most dochodzi się do FAFIÀO, małej osady rolniczej. Dalej ścieżka wije się wśród typowo wiejskiej okolicy, otoczonej polami kukurydzy i pnącymi się po zboczach winnicami. Po chwili mija się kolejną wioskę PINCÂES. W miejscu, gdzie kończą się zabudowania, należy skręcić w prawo. Droga prowadzi stąd do nieco większego Cabril.

CABRIL to otoczoną górami urocza i ustronna wioska położona nad rzeką o tej samej nazwie. Choć miejscowość staje się coraz bardziej nowoczesna, w centrum nadal trafić można na wałęsające się woły, kozy i stada owiec. W związku z budową tamy, w położonej nieco dalej dolinie, część wioski została zatopiona. Stary most znajduje się teraz częściowo pod wodą, co wykorzystywane jest przez pływaków dowodnych akrobacji. Noclegi znaleźć można na polu kempingowym OitteiroAltn (»053/659860: czyn. cały rok), znajdującym się 1 km dalej, przy drodze do Pincâes. Niestety, są tu tylko dwie toalety, comoże być bardzo kłopotliwe. Na posiłki najlepiej udać się do usytuowanej przy moście Restaurante Ponte Novo. Specjalnością jest tu rosół z mięsem. Gorące potrawy podaje się też w Café 1 de Mato, ale trzeba na nie trochę zaczekać.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>