Elvas

Położone na szczycie wzgórza miasto ELVAS, 40 km na wschód od Estremoz przez długi czas było najpotężniejszą z przygranicznych placówek portugalskich i przeciwwagą dla hiszpańskiej twierdzy w Badajoz, oddalonej zaledwie o 15 km na wschód, po drugiej stronie rzeki Guadiana. Mury na planie o kształcie gwiazdy i trzy twierdze tworzą jedne z najbardziej kompleksowych i najlepiej zachowanych wojskowych fortyfikacji w Europie. Jeżeli ktoś chce zwiedzić tylko jeden z zamków w Alentejo, najczęściej wybiera właśnie Elvas. Poza tym samo miasto, ze stromymi, brukowanymi uliczkami i rezydencjami jest bardzo ładne i ma wiele uroku.

Elvas został odbity z rąk Maurów w 1230 r. i wytrzymał okresowe ataki ze strony Hiszpanii, które miały miejsce w czasie następnych trzech stuleci. Twierdza jednak została raz zdobyta w 1580 r. przez Hiszpanów, ponieważ, przekupiony przez wrogów garnizon pozwolił wkroczyć do twierdzy Filipowi II, który już w następnym roku uczynił z miasta siedzibę swojego dworu. Później miasto stawało po stronie ojczyzny podczas wojen o prawa Filipa (V do tronu portugalskiego. W 1644 r. garnizon wytrzymał 9-dniowe oblężenie wojsk hiszpańskich, a w 1658 r.: chociaż liczba obrońców zmalała z powodu epidemii zaledwie do tysiąca, nie uległa liczącej 15 000 żołnierzy armii hiszpańskiej.

W tym okresie fortyfikacje zostały gruntownie przebudowane i rozbudowane, a polem jeszcze dwukrotnie spełniały rolę obronną: w 1801 r., kiedy miasto przetrzymało oblężenie hiszpańskie w czasie wojny wypowiedzianej Portugalii przez Hiszpanię i Francję oraz 10 lat później, w czasie wojny o półwysep, kiedy twierdza staia się bazą, z której Wellington rozpoczął krwawy, lecz zakończony sukcesem atak na Badajoz, Być może ze względu na tradycję w mieście nadal stacjonuje garnizon wojskowy.

Zwiedzanie miasta rozpoczyna się od fortyfikacji. Najstarszy odcinek murów pochodzi z XIII w., ale większość stojących obecnie obwarowań powstało w czasach wojny o sukcesję z Hiszpanią, z XVII w. Pod kierunkiem wspaniałego inżyniera wojskowego z Francji Vaubana stary okręg murów został uzupełniony szerokimi fosami i wałami obronnymi o kształcie gwiazdy oraz bastionami, umieszczonymi w nieregularnych, ale starannie przemyślanych odstępach, aby zwiększyć maksymalnie efekty ognia artyleryjskiego. Fortyfikacje z Elvas wywarły wpływ na budowę innych zamków warownych w całej Portugalii, na przykład w Estremoz. Kolejne ogniwo w łańcuchu fortyfikacji stanowi Forte da Graęa. kilka kilometrów na północ od Elvas oraz wspaniały Forte de Santa Luzia w kształcie gwiazdy, oddalony o kilka minut spaceru na południe od miasta. Forte de Graęa jest nadal wykorzystywany przez wojsko (część twierdzy zamieniono na więzienie), a zwiedzać go można jedynie zwracając się z pisemną prośbą do biura informacji turystycznej (zob. dalej). Twierdza Santa Luzia jest otwarta dla zwiedzających i można wędrować tu do woli.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>