Dotarcie do Trás-os-Montes

Prowincja dzieli się wyraźnie na dwie części. Na południu rozciąga się żyzny obszar znany pod oficjalną nazwą Górnego Douro, a potocznie nazywany Terra Quente (gorącą ziemią). Obejmuje on tarasowe pola poprzecinane korytami rzek Douro, Corgo i Tua. Uprawia się tam brzoskwinie, pomarańcze, melony i winorośl. Obszary położone na północ są odmienne: słyną z ostrych zim, którym zawdzięczają nazwę Terra Fría (zimna ziemia). Za Mogadouro rozciągają się dzikie i jałowe tereny, atypowymi elementami krajobrazu są zaprzęgi konne i gołębniki,pombais. Do przygranicznego miasta Miranda do Douro na przełomie lutego i marca ściągają llumy turystów zachwycających się wszechobecnymi migdałowcami obsypanymi kwieciem.

Dotarcie do Trás-os-Montes i podróżowanie po jej terenie bywa niełatwe. Wybudowano ledwie kilka linii kolejowych, a autobusy kursują regularnie właściwie wyłącznie między większymi miastami. Trzeba jednak przyznać, że niemal każda trasa w granicach Trás-os-Monte ma swe uroki, a dwa warowne przygraniczne miasta, Chaves i Braganęa, powinny znaleźć się obowiązkowo w programie podróży po północnej Portugalii, Poza tymi dwoma ośrodkami atrakcje prowincji sprowadzają się wyłącznie do wiejskich pejzaży. Można zatem obejrzeć szereg wiosek skrytych w górach i dolinach, a także niewielkie warowne osady przy granicy z Hiszpanią: Mirando do Douro, Mogadouro, Freixo de Espada á Cinto. Urok zawdzięczają przede wszystkim ustronnemu położeniu. Jednym z nielicznych miast, we właściwym tego słowa znaczeniu, jest Vila Real, dogodny punkt wypadowy do zwiedzania prowincji, zwłaszcza w przypadku turystów pieszych. Miasto leży niedaleko Parque Natural de Alväo przyciągającego efektownymi widokami granitowych szczytów. Druga oaza naturalnej przyrody leży na północnych krańcach prowincji, za Braganęa, na terenie Serra de Monlesinho. Turyści piesi mogą «ię tam najlepiej przekonać, jak odludne i sielskie może być Trás-os-Montes.

Do Chaves można dostać się nieco okrężną drogą z parku Peneda-Gerés, ale najlepiej przybyć od strony rzeki Douro, której brzeg stanowi właściwe granicę prowincji (rozdz. 4). Od głównej linii kolejowej odchodzi w tej okolicy linia Corgo wiodąca z Peso da Rćgua do Vila Real przez malowniczy kręty wąwóz. W Vila Real można przesiąść się na autobus i pojechać na północ do Chaves. Z miasta Tua można dostać się autobusem do Mirandeli i Braganęy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>