Dolina rzeki Corgo i Vidago

Pejzaże jakie można zobaczyć podróżując po terenach położonych za Vila Real są charakterystyczne dla Trás-os-Montes. Na północny wschód biegną dwie główne drogi, jedna do Chaves (64 km), druga do Braganęy (136 km). Szczególnie atrakcyjna pod względem widokowym jest szosa N2 do Chaves wijąca się malowniczo w dolinie rzeki Corgo. Na trasie tej znajduje się właściwie tylko jedna miejscowość, w której można przenocować. Jest nią uzdrowiskowe miasteczko Vidago. Nieco więcej możliwości dostarcza podróż dłuższą trasą do Braganęy. Postój warto urządzić sobie w połowie drogi w średniowiecznym mieście Mirandelaw dolinie rzeki Tb a (odchodzi stamtąd podrzędna droga N213 do Chaves). Z Mirandeli można ruszyć na południe do interesujących miasteczek, takich jak Vila Flór czy Carrazeda de Ansiaes.Z Vila Real można pomknąć prosto do Braganęy nową szosą szybkiego ruchu, dzięki czemu te wysunięte na północ rubieże stały się dziś bardziej dostępne niż kiedykolwiek przedtem.

Autobusy jadące szosą N2 przez malowniczą dolinę rzeki Corgo wyjeżdżają z Vila Real. Wszystko – począwszy od obór, a skończywszy na stój akach na w i norośl – buduje się tam z granitu. Jaskrawa zieleń winnej latorośli ostro kontrastuje z barwą jałowego gruntu. Przejazd tą trasą nie dostarcza takich wrażeń jak wycieczka zlikwidowaną linia kolejową Linka do Corgo, ale i tak jest na co popatrzeć. Droga biegnie wzdłuż doliny aż do wsi VILA POUCA DE AGUIAR, 28 km od Vila Real, słynącej na całej północy z wypiekanego w niej chleba. Droga biegnie potem dalej, zahacza o Serra de Padrela, a następnie dociera do doliny w górnym biegu rzeki Tarnega, gdzie leży miasteczko Vidago. Ostatni odcinek drogi, prowadzący do Chaves, przebiega wzdłuż koryta rzeki.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>