Do Mirandy, do Douro

Droga N218z Braganęy wiedzie przez malownicze okolice na południowy wschód do Mirandy do Douro. Kto jedzic samochodem, może sobie urządzić postój w jednej z prześlicznych wsi czy którymś z miasteczek. W odległości zaledwie 7 km leży GIMONDE, doskonała baza wypadowa dla osób, które szukają czegoś cichszego i spokojniejszego niż Braganęa. Jest to typowa wieś zabudowana tradycyjnymi drewnianymi chatami, położona na skraju parku Montesinho. W pobliżu, niedaleko romańskiego mostu zbiegają się nurty trzech rzek: Onor, Sabor i Igrejas. Wczesnym latem jest to ulubione miejsce wszystkich, którzy lubią obserwować bociany. Pokoje można znaleźć na piętrze Restaurante 4 (»1)73/381640: ) tuż za wsią przy drodze do Braganęy.

Piętnaście kilometrów za Gimonde szosa N218 odchodzi od głównej drogi wiodącej do przejścia granicznego i biegnie na południe, docierając po 10 km do OUTEIRO. Jest to wieś o wspaniałej przeszłości, której dowodem jest choćby nieproporcjonalnie duży kościół Santo Christo wzniesiony w 1755 r. Niegdysiejszą rolę Outeiro-strażnicy wschodnich rubieży Portugalii – potwierdzają ruiny zamku na wzgórzu nad wsią. W niewielkim barze na łące przy kościele można obejrzeć rycinę przedstawiającą zamek wczasach jego świetności, jeszcze przed wojnami z Hiszpanią, w czasie których został zniszczony. Jeżeli ktoś chce zwiedzić ruiny, może zapytać barmana, który wskaże najkrótszą drogę. Tutejsza woda podobno dobrze działa na wszystkich, którzy mają problemy z układem oddechowym. Jej cudowne działanie zostało jeszcze ponoć wzmocnione po ukazaniu się Matki Boskiej w dniu 11 VI 1848 r.

Po drodze z Outeiro do VIMIOSY, odległej o 22 km na południe, górski krajobraz staje się jeszcze bardziej malowniczy. Vimiosa jest bardzo ładnie położona, aczkolwiek nie ma w niej zbyt widu atrakcji poza tradycyjnymi domami skupionymi wokół stromych uliczek przy kościele parafialnym (łgreja Matriz). Nowsza zabudowa reprezentowana jest przez domy budowane za pieniądze zarabiane za granicą. Działają tu dwa nowoczesne residenciáis, Central i nieco droższy Charneca, reklamowane przy głównej drodze do Braganęy. Mimo wszystko lepiej podjechać jeszcze dalej i zatrzymać się na dłużej w Mirandzie, miejscowości położonej zaledwie o 30 km na południowy wschód. 

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>