Chaves – dalszy opis

Położona nad rzeką zabytkowa dzielnica Chaves jest niewielka i ciasno zabudowana. Uzdrowisko leży poniżej dawnych murów miejskich, na zachód od starówki. O dawnym militarnym znaczeniu miasta świadczą dwie XVII-wicczncfnrtece wznoszące się w centrum. Forte de Sao Neutel nie jest udostępniana zwiedzającym, ale od czasu do czasu organizuje się w niej koncerty (szczegółowe informacje w biurze informacji turystycznej). Forte de Sao Francisco ma wkrótce zostać zamieniona na luksusowy hotel, przy którym buduje się pole golfowe i basen kąpielowy. Zamek, niedaleko rńóśtu, zwraca uwagę XI V-wieczną basztą (Torre dc Menagem), w której mieści się niewielkie Muzeum Wojska (Museu Militar: pn- pt. 10.00-19.00, sb. i nd. 10.00-12.30 i 16.00-19.00: 50 esc. razem z biletem do muzeum regionalnego). Najciekawszym eksponatem jest sztandar pułku piechoty, który w 1912 r. odparł atak hiszpańskich monarchistów. Największą jednak atrakcją pozostają ogrody zamkowe oraz przepiękne widoki roztaczające się z fortyfikacji.

Bardziej interesujące zbiory posiada Museu da Regiào Flaviense {pn.-pt. 10.00-19.00, sb. i nd. 10,00-12.30 i 16,00-19.00) przy Praga de Camoes. Zgromadzono w nim dość przypadkową kolekcję obrazującą historię miasta i jego obyczaje: nie brakuje nawet śladów dawnego uzdrowiska z czasów rzymskich. Rzymianie nazywali miasto Aquae Flaviae (od leczniczych wód) i traktowali jako ważny przystanek na jednej z dróg cesarstwa wiodącej z Astorgi (hiszpańska część León) do Bragi. W Iw. n.e. mieści! się tu sztab armii Aulusa Flaviensisa odpowiedzialnego za rozwój cieplic w całym regionie, nie tylko wAque Flaviae, lecz również w Vídago, Carvalhelos i Pedras Salgadas.

Nadal można korzystać zwód w uzdrowisku Chaves, poniżej murów miejskich od strony rzeki. Jego sercem jest nascente (źródło) dostarczające wody, której niewiele brakuje do temperatury wrzenia (ma 73°C). W smaku jest nieszczególna, co nie przeszkadza licznym starszym paniom: przechadzają się z kubkami w szydełkowych futera- likacli i pociągają łyk za łykiem. Ponoć woda ta jest lekarstwem na podagrę i otyłość.

Rzeka jest niestety zanieczyszczona, więc o kąpieli nie ma CO myśleć. Nadbrzeżne ogrody są ładne i dolarze utrzymane, więc można urządzić sobie przejażdżkę rowerem wodnym w górę i w dól rzeki. Po drodze mija się zabytki z czasów rzymskich, most Traja- no i starożytne kamienie milowe. Warto również odwiedzić dwa kościoły przy Praga de Camöes, kościół parafialny (Igreja de Matriz) z elementami romańskimi oraz kościół Miłosierdzia (Igreja da Miserocórdia) z charakterystycznymi dużymi kaflami azulejo.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>