Celorico da Beira

Na wschód od Viseu jak okiem sięgnąć rozciąga się surowy krajobraz skalistych Serra da Estrela. których suche połaci trawy często przerzedzają jeszcze bardziej letnie pożary. Dzikiego charakteru tej górskiej krainy nie należy przypisywać jego mieszkańcom którzy, chociaż nieco szorstcy, nie wykazują tak powszechnej w miastach i nadmorskich regionach Portugalii podejrzliwości wobec przybyszów.

Osoby zmotoryzowane mogą przyjechać tu biegnącą z Aveiro na wschód do Guardy w pobliżu Viseu autostradą E80. Ci, którzy wybiorą pociąg, zmuszeni będą najpierw wycofać się z Viseu na południe, do Nelas, aby wsiąść do jednego z pociągów kursujących główną linią kolejową Beiro Alta, która łączy Santa Comba Dao z Guarda. Bez względu na środek transportu, przed dotarciem do Guardy można zatrzymać się tylko wCelorico da Beira, skąd w góry prowadzi szereg tras wycieczkowych, bądź udać się autobusem do Linhares, bodaj najpiękniejszej z wiosek Serra dc Estrela.

CELORICO DA BEIRA, 50 km na wschód od Visen, nie nęci turystów zbyt wieloma atrakcjami, może się chlubić jedynie urodzonym tutaj sławnym lotnikiem, Sacadura Cabra. Działalność górskiej bazy turystycznej zdecydowanie zakłóca znaczny ruch kołowy na trasie wschód-zachód do Hiszpanii oraz północ-południe do Lizbony. Trzeba jednak przyznać, że Stare Miasto, które rozsiadło się na zboczach wzgórza zamkowego, ma swój urok: nie można także znaleźć lepszego miejsca na skosztowanie słynnego queijo da serra, ostrego w smaku okrągłego sera, z którego znane są Serra deEstrela.

Trzynastego czerwca warto odwiedzić Celorico: wówczas to mieszkańcy schodzą się na nadrzeczny piknik, aby wziąć udział w obchodach ku czci św. Antoniego. Biura informacji turystycznej udzielą informacji o innych letnich festiwalach, których typową atrakcją jest tradycyjna zabawa polegająca na ściągnięciu z natłuszczonego stupa butelki z winem.

Stacja kolejowa Celorico da Beira znajduje się przy Celorico Gare, 6 km od miasta. Ze względu na nieregularny rozkład jazdy autobusów lepiej wybrać taksówkę (o ile akurat będzie) lub pójść pieszo. Ostatnie rozwiązanie ma lę niewątpliwą zaletę, że pozwoli przyjrzeć się rozwidlonym skalom przy Espinho (kilometr na zachód od szosy: dawniej miejsce wieszania przestępców) oraz megalitom nekropolis w pobliskim Säo Gens. Znacznie wygodniej jest dostać się do Celorico autobusem, jako że miasto leży na trasie wielu linii przelotowych: godziny odjazdów podane są na przystankach przy głównej ulicy, przed Residencial Parque oraz przed Café Central. Fachowa obsługa czeka w biurze informacji turystycznej (wt.-sb. 9.30-12.00 i 14.00-1S.00: »071/ 72109) na skraju miasta przy drodze do Coimbry.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>