Castro Marim i Alcoutim

Mała wioska CASTRO MARIM, 5 km na północ od Vila Real (kilka autobusów dziennie), była niegdyś ważnym ogniwem w systemie fortyfikacji chroniących południowe wybrzeże Portugalii. W Marim pierwszą siedzibę miał Zakon Chrystusowy (1319), tutaj też w XIII wieku Alfonso III wznisł potężny zamek (codz. 9.00-17.30: bezpl.). Ruiny to wszystko, co przetrwało trzęsie ziemi w 1755 r. Taki sam los spotkał fort Sao Sebastiáo po drugiej stronie wioski. Wioska, jak i okolica jest bardzo piękna. Roztaczają się z niej wspaniałe widoki na imponujący nowy most za hiszpańską granicą. Niewielkie muzeum w zamku (nie zawsze czynne) prezentuje m.in, lokalne znaleziska archeologiczne. Warto skorzystać z pomocy biura informacji turvstcznej przy Praęa l5 de Maio, poniżej zamku (pn.-pt. 9.30-12.30 ¡ 14.00-17.30, sb. 9.30-12.00: n081/531232).

Bagniste okolice Castro Marim uznano za rezerwat przyrody. Reserva Natural do Sapał, by chronić je przed zniszczeniem. Więcej informaqi na ten temat można uzyskać w biurze rezerwatu w zamku (pn.-pt. 9.00-12.00Í 14.00-17.30:-0081/531141). Jednym znajbardziej niezwykłych i rzadko widywanych mieszkańców tych okolic jest 10-centymeirowy kameleon.

W wiosce jest kilka lokali, wśród nich Eira Gaio, od biura informacji turystycznej w górę Rua 25 de Abril. Na male co nieco można wstąpić do Atlantis albo Café Rodrigues, oba przy Rua de Sao Sebasliao, na zachód od Piata l! de Maio i biura informacji turystycznej.

Osoby o dużym zapasie energii mogą wyruszyć na przepiękną 15-kilometrową trasę wiodącą nadrzeczną drogą na północ, z Foz de Odeleite do ALCOUTIM. Wioska ma ciekawą historię. Powstała jako port rzeczny, następnie przechodziła kolejno pod panowanie Greków, Rzymian i Arabów, którzy w ciągu wieków wznieśli różnego rodzaju umocnienia. Ruiny zamku, z których roztaczają się piękne widoki, pochodzą z XIV wieku. Inna atrakcja to kursy łodzi rybackich na drugą stronę rzeki, do hiszpańskiej wioski Sanlúcar, lustrzanego odbicia Alcoutim, również posiadającej ruiny zaniku. Rybacy przewożą wszystkich chętnych za około 100 esc.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>