Carvoeiro i Estómbar

Nieco dalej na zachód leży niewidka miejscowość wypoczynkowa CARVOEIRO, do której można dojechać autobusem z Lagoi. Jej głównym atutem jest położenie u podnóża nadmorskich klifów o czerwonym zabarwieniu. Ogólne wrażenie psuje nieco obecność licznych willi i domów wczasowych ciągnących się szeregami na stokach pobliskich wzgórz. Tutejsza plaża jest za mala jak na liczbę turystów, którzy przyjeżdżają latem. W okresie tym nie ma też właściwie nadziei na znalezienie wolnych pokoi. Nie brakuje barów i restauracji, jest też biuro informacji turystycznej. Na turystów czekają statki, którymi można się wybrać na rejs połączony z połowem ryb lub plażowaniem. Wzdłuż brzegu biegnie droga, którą można dotrzeć do Algar Seco i obejrzeć niezwykłe forma- cje skalne. Widok jest niezwykle malowniczy – nad wąskim pasem plaży wznosi sie efektowne urwisko. Nieco dalej widoczny jest wielki i brzydki hotel szpecący krajobraz Warto na zasadzie kontrastu wybrać sie parę kilometrów w głąb lądu do ESTÓMBAR (znajduje się w nim przystanek pociągów osobowych na linii Algarve). Jest to skromne miasteczko, w którym urodzi) się XI-wieczny poeta, Ibn Ammar. Plątanina wąskich uliczek ciągnie się po stromym stoku wzgórza. Właściwie nie ma tu nic szczególnego, można jedynie poznać atmosferę portugalskiej prowincji.

Portimáo (ponad 30 000 mieszkańców) to jedno z największych miast Algarve. Jeszcze przed podbojami rzymskimi stanowiło ważny ośrodek rybołówstwa. Charakter miasto zawdzięcza położeniu u ujścia rzeki Arade. Jest wciąż rozwijającym się portem, a lakże jednym z głównych ośrodków przetwórstwa sardynek. Zauważalny jest boom budowlany, co spowodowane jest zamówieniami sektora turystycznego. Większość przybyszów to turyści zatrzymujący się w pobliskiej miejscowości Praia da Rucha (3 km na południe od Portimáo) i przyjeżdżający tu na jednodniowe zakupy. Praia da Rocha lo luksusowy kurort, miejscowość o odrębnym charakterze. Na wschód od Portimáo. po drugiej stronie ujścia rzeki leży szare miasto Ferragudo, w którym znajduje się o wiele mniejsza i mniej elegancka plaża. Wzdłuż wybrzeża, na zachód od Praia da Rocha biegnie drogaw kierunku Lagos. Otaczają ją potężne, pozbawione wszelkiego wdzięku bryły domów wczasowych i nieciekawych ośrodków wypoczynkowych. Jedyna miejscowość, której udało się zachować odrobinę dawnego wdzięku, to Alvor.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>