Caldas de Monchigue

CALDAS DE MONCHIQUE, położone w dolinie i otoczone gęstymi lasami, zyskało rozgłos jako uzdrowisko już za czasów rzymskich. W 1495 r. przybył da tutejszych wód Jan II, a w XIX w. miasto stało się ulubionym kurortem hiszpańskich warstw wyższych. W tamtych właśnie czasach wzniesiono kasyno, które stoi przy rynku do dziś, z tym że obecnie mieści się w nim wspaniały ośrodek rzemiosła (pn.-sb. 9.00-18.00). Otaczają go XIX-wieczne domy o przyblakiych fasadach. Położenie miasteczka, podobnie jak wielu innych miejscowości w Portugalii, jest bardzo atrakcyjne. Spokój i ciszę tej ma- leńkiej wioski zakłócają rylko autokary turystów, którzy wpadają na jeden dzień po to, by pospacerować po mieście i napić się kawy. Zdarza się, że autobusy czekają w kolejce na drodze wjazdowej do wsi.

Nowoczesny szpital cieplicowy znajduje się poniżej rynku, na skraju wąwozu. Otaczają go bardzo ładne i dobrze utrzymane ogrody. Jeszcze niżej dostrzec można brzydki budynek Oficina de Engarrafamento, w którym butelkuje się słynną wodę sprzedawaną w całym kraju. Przynajmniej w tej dziedzinie podtrzymuje się tradycję, zresztą Caldas pozostaje nadal pełnym życia uzdrowiskiem, a nie jedynie osobliwością. Idąc z uzdrowiska pod górę za rynkiem można dotrzeć wzdłuż koryta potoku do ogromnych drzew eukaliptusowych. Przyjemne jest usiąść w ich cieniu i urządzić sobie piknik. Warto zabrać ze sobą flaszeczkę miejscowej aguárdeme (wody ognistej). Napój ten sprzedawany jest w ośrodku rzemiosła.

MONCHIQUE leży o 6 km na północ dalej od Caldas de Monchique i o 300 m wyżej. Jest to male miasteczko, w którym co miesiąc odbywa się wielki targ rolny. Słynie zmebli i wędzonych szynek. Poz tym nie ma w nim właściwie nic do oglądania, ale miasto „jako takie” tętni życiem, a wyprawa do niego jest atrakcją „sama w sobie”. Spośród budynków największe wrażenie robi kościół parafialny (lgreja Malriz), do którego trzeba iść z rynku pod górę wąską brukowaną uliczką. Ozdobą kościoła jest manuelińska kruchta oraz wewnętrzna kaplica z fasadą zaztdejos. Spośród zabytków największe wrażenie robią ruiny X VII-wiecznego klasztoruNossa Senhora do Desierro. Do dzisiejszych czasów przetrwał jedynie nagi pozbawiony dachu szkielet tej dawnej franciszkańskiej budowli. Wprawdzie klasztor znajduje się w opłakanym stanie, ale z jego okolic roztacza się wspaniały widok na miasto. Poza tym wciąż można podziwiać doskonałe połączenie klasycznej renesansowej fasady z tukami sklepienia wykazującymi wyraźne wpływy mauretańskie.

W Monchique działa kilka restauracji. Warto polecić zwłaszcza Restaurante A Charrette przy Rua Samora Gil oraz Café Mantanha przy Rua do Revez Quente, niedrogi lokal, w którym podają typowe dla regionu Algarve dania mięsne i rybne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>