Cacela Velha i Vila Real de Santo Antonio

To prawdziwa niespodzianka w tej części wybrzeża. Z jakichś względów mała osada CACELA VELHA (nie należy mylić z Vila Nova de Cacela, 2 km w głąb lądu) jest prawie nietknięta przez inwestycje turystyczne. Usadowiona na skalistym urwisku nachylonym ku morzu, otoczona przez ogrody oliwne, ma stary kościół oraz ruiny fortu i jest niezwy kle urokliwa – pewnie tak wyglądało Algarve pól wieku temu. Wioska nie posiada co prawda obiektów turystycznych, ale jest tu mała restauracja, kilka kawiarni i kilkanaście pokoi, które latem nie są nigdy puste. Tutejsza plaża to prawdziwe cudo: można zorganizować wycieczkę do przybrzeżnej ławicy piasku.

Cacela Velha znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Tavirą a Monte Gardo. Trzeba wysiąść na szosie z autobusu relacji Tavira-Vila Real, tuż przed Vila Nova de Cacela, skąd w 15 min można dojść do wioski.

VILA REAL DE SANTO ANTONIO, miasto graniczne i portowe, przeszło pewną transformację od czasu ukończenia budowy mostu nad Gwadianą, 4 km na zachód od rogatek. Znacznie mniej samochodów i turystów blokuje teraz ulice latem, bo wszyscy zmierzający do Hiszpanii mogą dojechać tam bezpośrednio (również autobusem). Niemniej jednak wieku podróżnych chętnie się w Vila Real de Santo Antonio zatrzymuje, przede wszystkim ze względu na wyróżniającą się na terenie Algavre architekturę. Pierwotne zabudowania zostały zniszczone przez falę przypływu na początku XVII wieku i dopiero Marquès de Pombal przywróci! miasto do życia w roku 1774, Będąc entuzjastą ówcześnie najnowszych koncepcji na temat planowania miast, Pombal posłużył się tą samą techniką, którą wprowadzi! przy w zabudowie lizbońskiej dzielnicy Baixa i odbudował Vila Real, opierając projekt na sieci przecinających się linii. Trwało to zaledwie pięć miesięcy – godne odnotowania osiągnięcie, ale trzeba też wspomnieć o zatrważającym marnotrawstwie środków. Okazało się bowiem, ze ciosany kamień, który Pombal transportował aż 2 Lizbony, byl wydobywany zaledwie kilka kilometrów stąd.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>