Braganga i okolice

BRAGANęA, stolica Trás-os-Montes, to miasto położone w odosobnieniu. Nad nim, na szczycie wzgórza wznosi się zamknięty krąg doskonałe zachowanych średniowiecznych murów z potężną basztą i zamkiem. W obrębie fortyfíkaq’i zamknięto średniowieczną wieś zabudowaną białymi domkami, Miejsce to, zwane zamkiem, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Portugalii. Wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tu set ki lat temu. Na dodatek osada jest maleńka i kontrastujezeskajarzeniami.jakiebudzi nazwa miasta, związana ściśle z królewską dynastią. Ród Braganęa był ostatnią dynastią władców Portugalii rządzącą krajem od 1640 r. po przejęciu tronu z rąk Hiszpanów. Kres rządom tego domu położył upadek monarchii w 1910 r. Brytyjczycy kojarzą tę rodzinę przede wszystkim z osobą Katarzyny, żony Karola II. Dla Portugalczyków miasto jest symbolem walki o wolność narodu, gdyż to właśnie mieszkańcy Braganęy jako pierwsi wzniecili w 1808 r, powstanie ludowe przeciwko Junotowi i zawsze bronili swego prawa do decydowania o własnym losie.

Miasto warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na zamek i arcyciekawe muzeum. Miłośnicy wędrówek po dziewiczych terenach przyjeżdżają tu także i dlatego, że niedaleko stąd do Parque Nartural de Montesinho. Kolejną atrakcję stanowi festiwal kultury organizowany w dniach 14-22 VIII. Osoby podróżujące środkami komunikacji publicznej nie powinny narzekać, gdyż Braganęa ma dobre połączenia zwiększością głównych miast kraju. Posiadacze własnych pojazdów mogą ruszyć na wędrówkę wieloma bardzo ciekawymi trasami, wśród których wyróżnia się droga na południowy wschód do Mirandy do Douro (szosa N218).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>