BORBA I VILA VICOSA CZ. II

Borba 11 km na wschód od Estremoz leży BORBA, lśniącobiałe, niewielkie miasteczko, gdzie prawie każdy budynek, który nie został pobielony wapnem wykonany jest z marmuru. Miasto najwyraźniej nie wykorzystało szerokich, komercyjnych możliwości, jakie niesie ze sobą obecność kamieniołomów, Poza piękną fontanną z XVIII w. trudno zauważyć szczególne, zewnętrzne oznaki bogactwa, brak w nim też urządzonych z przepychem rezydencji czy wyjątkowo ciekawych kościołów. Wszystko to sprawia, że obfite stosowanie marmuru w nawet najbardziej pospolitych domkach, sklepach i na ulicach służy jedynie wywołaniu jeszcze większego wrażenia wyjątkowości. Borba jest niczym nie wyróżniającym się miastem, z niezwykle dużą ilością sklepów z antykami, w których można spędzić na myszkowaniu nawet całe popołudnie. Kolejną chlubą miasta są wspaniałe, wytwarzane przez lokalnych producentów wina, które otrzymały bardzo pozytywne opinie z całej Europy. Wycieczkę po wytwórni win można zorganizować telefonicznie w Adega Cooperative de Borba (o068/90815) lub w biurze informacji turystycznej, mieszczącym się w ratuszu przy Praęa da República. W Borbie działa tylko jeden hotel, Residencial 1narraos, leżący zaraz za przystankiem autobusowym, przy Avenida do Povo 22 («068/94563: ), Można też przenocować w wynajętych pokojach Restaurante Lisboeta przy Rua de Mateus Pais 31. W restauracji podawane są także smaczne zestawy po 1200 esc.

Po obu stronach drogi z Borby do VILA VIÇOSA 6 km na południowy wschód leżą ogromne kamieniołomy, w których wydobywa się marmur. Całe miasto – od chodników do toalet na dworcu autobusowym – wykonane zostało z miejscowego marmuru. Miasto słynie zasłużenie również z Pałacu książęcego (Paęo Ducal), ostatniego pałacu i rezydencji dynastii Braganęa. Książęta z tego rodu byli potomkami z nieprawego łoża Jana I, założyciela dynastii Aviz iw XV w, wybrali miasto na swoją siedzibę. Przez następne dwa stulecia ród znajdował się poza kręgiem rządzącym krajem, a w 1580 r. ich prawa do tronu zostały odrzucone przez hiszpańskiego władcę Filipa II. Sześćdziesiąt lal później, kiedy uwagę Hiszpanii zaprzątnęło powstanie w Katalonii nastąpi) wybuch portugalskiego niezadowolenia i ogólny nacisk społeczny zmusił niechętnego księcia Jana, ósmego księcia Braganęy do objęcia tronu portugalskiego jako Jan IV Jego potomkowie rządzili Hiszpanią aż do czasów powstania Republiki w 1910 r.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>