Beja

Beja, zajmująca strategiczną pozycję w centrum równin Alentejo przez długi czas była ważnym ¡bogatym miastem. Ośrodek założony w48 r.n.e. przez Juliusza Cezara otrzymał nazwę Pax Julia dla uczczenia umowy pokojowej, podpisanej w tym miejscu pomiędzy Rzymem i Lużytanią. Później miasto przemianowano na Pax Augusta, następnie opuszczano przymiotnik Augusta i stopniowo Pax przechodziło w ftrca, Baca, Baju, a w końcu w Beja. W Portugalii Beja zasłynęła przede wszystkim z romansu zakonnicy, która w XVłł w. żyła w klasztorze de Nossa Senhora da Conceięśo, niedaleko Largo dos Duques de Beja. Siostra Mariana Alcoforado ponoć zakochała się w markizie de Chamilly, oficerze francuskiej kawalerii. Przypisuje się jej (przynajmniej w Portugalii) napisanie Listów portugalskich, 5 listów, wydanych po raz pierwszy w Paryżu w 1669 r. Nigdy nie trafiono na ślad oryginałów, a naukowcy spierają się na temat autentyczności francuskiego „przekładu”. Tym niemniej wkrótce potem listy, które wydano po portugalsku i angielsku stały się znane na całym świecie jako klasyczny przykład literatury romantycznej.

Zamek w Beji (latem wt.-nd. 10.00-13.00 i 14,00-18.00. zimą wt.-nd. 9.00-12.00 i 13.0016.00) wyrasta malowniczo na skraju starej dzielnicy. Zamek został zbudowany przez króla Dionizego, a jego charakterystyczną cechą są ciekawe blankowania wieży zamkowej (Torres de Menagem), na którą można wejść za opłatą (100 esc.). Znajdujące się w połowie wysokości wieży okno o podkowiastym kształcie zdradza artystyczne inklinacje architekta. W cieniu głównej części zamku stoi wizygocka bazylika Santo Amaro, w której teraz mieści się muzeum archeologiczne. Budynek jest rzadko spotykaną w Portugalii pozostałością z czasów sprzed panowania mauretańskiego. Na kolumnach we wnętrzu znajdują się rzeźbione motywy geometryczne z VII w.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>