Armona i Culatra

Promy na ilhas Armona i Culatra odpływają z nadbrzeża na wschodnim krańcu miejskich ogrodów Olhao, 5 min piechotą od targu. Na kiosku wywieszony jest rozkład kursów. Jeśli kiosk jest nieczynny, bilety można kupić na promie, llha da Armona, do której dopływa się w ciągu 15 minut, jest właściwie dostępna przez cały rok (V1-!X 8-12 dziennie: X-V 3 dziennie: 200 esc. w jedną stronę). Do Culatry (35 min) i Farol (45 min), na llha da Culatra, można się również dostać z Armony (VI-IX 9 dziennie: X-V 3 dziennie: 200 esc.), choć latem lepiej chyba płynąć do Farol z Faro.

TAVIRA to jedno z najpiękniejszych miast w Algarve. Biorąc pod uwagę fakt, że od Faro oddalone jest tylko o 30 km, trudno wyobrazić sobie lepszą wakacyjną lokalizację we wschodniej części prowincji. Leży na obu brzegach rzeki Gilao, połączonych przez dwa mosty, z których jeden pochodzi z czasów rzymskich. Okolica jest tak urokliwa, że wiele osób spędza tutaj więcej czasu niż początkowo zamierzały. Rekrutują się oni zwłaszcza spośród tych, którzy skłaniają się ku wypoczynkowi na wspaniałych plażach na Ilha de Tavira, łatwo osiągalnej z miasta. Promy kursują tylko od maja do połowy października, ale przez cały rok można dotrzeć do innych lokalnych płaz, jak na przykład Pedras d’el Rei. Do Taviry bezwzględnie warto przyjechać o każdej porze roku. Pomimo coraz liczniejszego z roku na rok tłumu turystów i, co za tym idzie, coraz szybszego zagospodarowywania, miejscowa ludność wciąż utrzymuje się przede wszystkim z połowów tuńczyka. Dania rybne podawane w restauracjach nad rzeką, wśród palm, są same w sobie wystarczającym argumentem, aby się tu zatrzymać.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>