Arcos de Valdevez

Pobytu w Minho nie powinno ograniczać się tylko do zwiedzania okolic dwóch głównych rzek. Warto dla odmiany wybrać się na wycieczkę nad rzekę Vez. Nad nią właśnie, w odległości 5 km na północ od Ponte da Barca położone jest ARCOS DE VALDEVEZ (nazwa ta znaczy „łuki doliny Vez”). Podobnie jak w innych okolicznych miejscowościach, w miasteczku panuje dość senna atmosfera. Typowo regionalny koloryt nadaje mu jedynie targ, odbywający się co dwa tygodnie, we środy. Tak jak w przypadku Ponte de Lima i Ponte da Barca, najwięcej dzieje się tu w czasie obchodów lokalnego święta. W pierwszym lub drugim tygodniu sierpnia mieszkańcy Arcos de Valdevez bawią się z okazji Festas do Cnncelho. Trwające przez trzy dni uroczystości uświetniają przemarsze z gigantones (ogromnymi kukłami), występy ubranych w czerwone czapeczki doboszy (zćs-pereiras) oraz wyścigi konne. Punktem kulminacyjnym są pokazy sztucznych ogni. Zgodnie z tradycją święto powinno być obchodzone w ostatnim tygodniu wakacji. Jednak ze względu na sporą liczbę emigrantów (patrz wyżej) powracających wtedy do pracy za granicę, uroczystości zostały przesunięte na początek sierpnia. Jedna z uroczystości nosi nawet nazwę „Dnia emigrantów” (Dia do Emigrante).

Biuro turystyczne znajduje się naprzeciwko mostu przy Avenida Marginal (pn.-sb. 9.0012.30 i 14.30-18.00: pol.VI-pol. IX, również w nd. 9.30-12.30: «058/66001). Obsługa biura służy mapami miasta. Informacje na temat odjazdów autobusów do Lindoso otrzymać można w sklepie na Largo da Lapa. Z placu kursują regularnie autobusy do Monęao, Ponte de Lima i Viana do Castelo. Przejeżdżające przez miasto autobusy do Soajo i Bragi (a także Monęao i Lindoso) zatrzymują się przed biurem turystycznym.

Podobnie jak Ponte da Barca, Arcos de Valdevez jest dobrą bazą wypadową na wycieczki do Parku Narodowego Peheda-Ger&i. Biuro informacyjne Parku położone jest nad rzeką, na Avenida de Tilias (pn.-pt. 9.00-12.30 i 14.00-17.30: «058/65338). Można tu kupić wydane w języku angielskim ntapy Parku.

W Arcos znajduje się kilka przyjemnych i niedrogich pensjonatów. Polecamy: Pensdo Ribeira, Largo do Milagres («058/65174: ) i nieco droższy Pensao Tavares, na Rua

Padre Manuel José da Cunha Brito (»058/66253: ), Noclegi oferuje też mniejszy, ale ładnie umieszczony na obrzeżach miasta Pensâo Fiordo Minho. Largo da Valeta 11 -15 (»058/65216: ).

Najwięcej dobrych restauracji znajduje się przy Rua de Sào Joào. Inne, godne polecenia lokale lo: Minho Verde, Avenida de Tilias, za biurem parku, oraz O Liorna Rua Dr. Vaz Quedes, w starej części miasta. Wyjątkowa atmosfera panuje w Casa Delfini, kawiarni położonej na prawo poniżej kościoła, przy Largo da Lapa. Właścicielem jest światowej sławy akordeonista, będący już w podeszłym wieku. Wewnątrz ustawił mnóstwo instrumentów, z których często korzystają muzykalni goście. W ten sposób – niemalże codziennie – odbywają się tu niepowtarzalne koncerty.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>