Alter do Châo

ALTER DO CHÀO, leżące 13 km na południe od Crato jest kolejnym miastem, które w XVI w, przeżywało złoty okres rozwoju przemysłu tekstylnego, czego świadectwem jest śliczna, renesansowa fontanna z marmuru oraz wiele pięknych rezydencji. W mieście znajduje się również zamek. Po wyjściu na środkową wieżę można podziwiać widoki na okolicę. Główną atrakcją miasta jest jednak stadnina koni, Coudehria de AlterReal, położona 3 km za miastem.

Coudelaria de Alter-Real została założona w 1748 r. przez króla Jana V z rodu Bra- ganęa i pozostała w rękach rodziny do czasu proklamowania Republiki w 1910 r. Obecnie stadnina jest własnością państwa i można ją zwiedzać (codz. 9.00-17.00), jednak żeby zobaczyć konie najlepiej przybyć rano, w godzinach 10.00-12.00, kiedy zwierzęta wracają z pól na karmienie, przy wtórze 40 dźwięczących dzwoneczków.

Wizyta w stadninie jest ciekawa także ze względu na muzeum, w którym znajdują się powozy i końskie ozdoby. Po muzeum oprowadza w dystyngowany sposób emerytowany oficer kawalerii (napiwki mile widziane). Konie z AJter-Real są bardzo poszukiwane od czasu założenia stadniny-jeden z nich został przedstawiony na konnym pomniku króla José na Praça do Comércio w Lizbonie -i pozostały ulubioną rasą portugalskiej policji konnej oraz Lizbońskiej Szkoły Jazdy Konnej wQueluz,

Ci, którzy mogą wybierać powinni przyjechać do stadniny 25 kwietnia, kiedy prowadzona jest doroczna sprzedaż. Główne święto w mieście – Festa de Nossa Senhora da Ałegria – odbywa się następnego dnia.

Przy drodze naprzeciwko zamku w Alier do Chao leży kilka pensjonatów, w tym Pensao Pereira (ir045/62254: )iPemáo Restaurante Avenida (w045/62259: @). Można także pytać o pokoje nad Snack Bar Avenida przy Avenida Dr. Joáo Pestaña (»045/62301: ). Należy wstać przed 9.30, jeżeli ktoś chce zobaczyć powóz, ciągnięty przez konie ze stadniny, który przyjeżdża do miasta, aby odebrać pocztę. Na posiłki można wybrać się do Café Simas. Więżącej w pobliżu Pastelería Ateneia podają smaczne ciasta. Miasto ma połączenia autobusowe z Estremoz iCrato.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>