Aljezur i okolice

Wieś ALJEZUR (pn.-sb. 2 autobusy dziennie z Vila do Bispo, 2-5 dziennie z Lagos) dzieli się na dwie wyraźne części. Na zachód od rzeki znajduje się niezbyt ciekawa pamiętająca Maurów Starówka. Jej zabudowa ciągnie się zboczem wzgórza poniżej żałosnych ruin X-wiecznego zamku. Na wschodzie, po drugiej stronie rzeki wzniesiono nowsze osiedla. Latem do Aljezur przybywa coraz więcej miłośników surfingu. Biuro informacji turystycznej (pn.-pt. 9.30-12.30 i 14.00-17.00, sb. 9.00-12.00: 1082/98229), Largo do Mercado, w pobliżu rzeki, może pomóc w poszukiwaniu kwater prywatnych. W okolicy działa kilka pensjonatów. W sąsiedztwie kościoła, Igreja Nova, północnym wschodzie od centrum znajduje się Residencial Dom Sancho (Largo 1 de Maio: «082/ 98119: ). Przenocować można również w pokojach na piętrze Restaurante A Lareira przy Estrada da Cruz («082/98440:©). Autobusz Lagos, jadąc do Aljezur, okrąża Igreja Nova. W mieście działają dwie lub trzy dość skromne restauracje, np. Primavera i Ruth, obie przy głównej Rua 25 de Abril.

Kilometr na południe od Aljezur droga prowadzi przez obszary zniszczone podczas niedawnego pożaru, po czym zmierza w kierunku pobliskich plaż MONTE CLÉRIGO (8 km) i ARRIFANA (10 km). Szczególnie piękna jest ta druga. Wioska powyżej na klifie jest dość zaniedbana. Działa w niej kilka niezbyt zachęcających barów i restauracji, jest też supermarket. W połowie drogi między plażami znajduje się ośrodek lury- styczny VALE DA TELHA, który ma się podobno rozrosnąć i liczyć łącznie 2500 domków i willi. Jak na razie nie widać, aby te ambitne plany miały się ziścić. Zbudowano wprawdzie skromny Hotel Vale de Telha («082/98180: ) i pole kempingowe («082/ 98444), ale nic więcej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>