Algarve

A lgarve to kraina długich piaszczystych plaż i malowniczych skalistych zatoczek. Potentaci przemysłu turystycznego zaangażowali w jej rozwój znaczne środki. Zabiegi te w niektórych okolicach przyniosły skutek odwrotny od zamierzonego: przepadła gdzieś urokliwa natural nosi, dzięki której inwestorzy zainteresowali się tą częścią kraju. Najbardziej ucierpiał pas wybrzeża od Faro na zachód aż po Lagos: nie kończące się rzędy nowo wybudowanych willi przywodzą na myśl nieciekawe przedmieścia w śródziemnomorskim stylu. Na szczęście na obrzeżach Algavrc, zwłaszcza wokół niewielkich spokojnych miejscowości wypoczynkowych Sagres i Tavira, ocalały prawie naturalne plaże i piaszczyste mielizny.

Linia brzegowa ma w rzeczywistości dwa całkiem wyraźnie odmienne oblicza. Na zachód od Faro można znaleźć klasyczne pocztówkowe krajobrazy prowincji – ciąg maleńkich zatoczek poprzecinanych niesamowitymi skalnymi odkrywkami i fantastycznymi grotami. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się w okolice dwóch większych miejscowości wypoczynkowych, Lagos i Albufeiry, Mniej popularna jest wioska Salema, historyczny przylądek Sagrcs – szkoła morska Henryka Żeglarza – oraz miejscowości leżące wzdłuż bardziej dzikiego wybrzeża zachodniego aż po Odeceixe.

O odmienności terenów na wschód od Faro można przekonać się po napotkaniu pierwszej z całej grupy piaszczystych przybrzeżnych wysepek, ilhas, które ciągną się wzdłuż linii brzegowej aż do granicy hiszpańskiej. Ta część wybrzeża jest spokojniejsza, a dodatkowym atutem są jej dużo cieplejsze, w porównaniu z zachodnimi, wody. Faro, Olhao ¡Tavira to najpopularniejsze bazy wypadowe – wyprawa ma którąś z piaszczystych wysp nie stanowi problemu.

Atrakcji nie brakuje i wgłębi lądu, choć dzielą je stosunkowo duże odległości. Zaliczyć do nich można rzymskie ruiny w Estói i Louie, na północ od Faro, stare mauretańskie miasto Silves nieopodal Portimao czy Serra de Monchique, najwyższe pasmo górskie na południu, z lasami dębów korkowych i kasztanów, małymi zacisznymi wioskami i pięknym starym uzdrowiskiem w Caldas de Monichique.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>