Alcacer do Sal

ALCACER DO SAL, położone 52 km od Setubal jest jednym z najstarszych portów portugalskich, założonym przez Fenicjan. Pod panowaniem mauretańskim miasto stało się stolicą prowincji. To właśnie z tego okresu pochodzi jego nazwa, al-Ksar (miasto). Druga część nazwy, do Sal, „solne” odzwierciedla dominację przemysłu solnego w tych stronach -estuarium rzeki Sado nadal otaczają słone bagna. Alcacer obecnie jest nieco zaniedbane, ale mimo to bardzo ładne, szczególnie część przy nadbrzeżnej promenadzie. Kilka ulic w okolicach promenady na jej zachodnim krańcu tworzy pełną uroku dzielnicę, składającą się głównie ze średniowiecznych domów, skupionych przy Rua Rui Salem. Na wzgórzu, powyżej miasta stoi mauretański zamek (codz. 10.00-12.00 i 14.00-17.00), częściowo znajdujący się w ruinach. Ze wzgórza wspaniale widać bujne, zielone lany, otaczające miasto oraz gniazda bocianie, uwite na dachach kościołów.

Na początku października w mieście odbywają się targi regionalne, które trwają ok. 3dni. Imprezy obejmują wystawy maszyn rolniczych, walki byków, a na ogromnej przestrzeni pojawiają się liczne stoiska. Jest to jeden z najciekawszych targów na południu kraju.

Cafe-Restaurant Sado leży na wschodnim krańcu promenady, za przystankiem autobusowym przy Largo Luis de Camóes -specjalnością zakładu są krewetki, piwo i grzanki z masłem. Także tutaj, lub w którejś piekarni można spróbować, jak smakuje pinhoa- das, toffi z miodu i nasion sosny. Na bardziej konkretny posiłek można się udać do Restauranre O Campino przy Avda. dos Aviadores. Osoby, które chcą się tu zatrzymać znajdą nocleg wdormidas przy Rua Pereira 2 («065/622355:©), niedaleko poczty. Nieco droższe są pokoje w Residendal Sihano, Rua 1° de Maio 15 («065/622590: ©).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>