Albufeira i okolice

ALBUFEIRA, najpopularniejsza miejscowość wczasowa w Algarve, lo letnisko w pełnym tego słowa znaczeniu. Niegdyś była prześliczny wioską o wąskich krętych zaułkach, przy których stały białe domki. Poniżej siatki uliczek ciągnęło się szaroczerwone urwisko, a nad morzem przepiękne plaże. Te ostatnie prawie się nie zmieniły, tyle że zostały niema] pochłonięte przez setki nowych domów wczasowych, które wyrosły na pobliskich wzgórzach. Wbrew reklamowym sloganom nie jest to na pewno miejsce, w którym można by się doszukać dziewiczej Portugalii. Mimo wszystko jednak Albufeira pozostaje jedną z atrakcyjniejszych miejscowości wypoczynkowych. Ściągają do niej najróżniejsze grupy wczasowiczów: od starszych bogatych urlopowiczów przesiadujących w najdroższych restauracjach, po najmłodszych, którzy wyglądają tak, jakby bez przerwy zakładali się, kto wyżfopie więcej piwa.

W centrum Albufeiry można jeszcze znaleźć ślady epoki Maurów. Namacalnym dowodem przeszłości są pozostałości zamku. Pierwotna arabska nazwa miasta, Al-Buhe- ra, oznacza zamek nad morzem. W 1755 r. miasto zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi. Współczesne centrum pozbawione jest wyrazu, chociaż ożywia je niewielka przystań rybacka i uliczne stragany. Można na nich kupić wyroby ze skóry, miedzi, a także ubrania i ceramikę.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>