Akwedukt Amoreira

Akwedukt Amoreira, nieregularna i masywna budowla przy wejściu do miasta na pierwszy rzut oka wygląda na niezwykle przedłużenie fortyfikacji. Pomimo braku ozdób i niezgrabnego wyglądu akwedukt jest ciekawym i oryginalnym przykładem budownictwa ze względu na ogromne mury kamienne, charakterystyczne cylindryczne przypory oraz do pięciu kondygnacji łuków, wspierających niewielki kanał wodny o 7 km długości, który kończy się fontanną na Largo da Misericórdia. Akwedukt został zbudowany w latach 1498-1622 według projektu Francisco de Arrudy, architekta manuelińskiego.

Dziełem Arrudy jest również kościół .Nossa Senhora da Assunęao (śr.-pn. 9.30-12.30 i 14,30-19.00: zimą do 17.30), stojący przy Praęa da República, który pełnił funkcję katedry do 1882 r., kiedy to Elvas straciło status arcybiskupstwa. Zmiany, dokonane w XVII i XVIII w. sprawiły, że budowla utraciła jednorodność stylistyczną, ale oryginalne, manuelińskie cechy są nadał widoczne w południowym portalu iw niezwykle pomalowanej, stożkowatej kopule dzwonnicy.

Za kościołem leży Largo de Santa Clara, maleńki, brukowany plac, zbudowany na zboczu wokół wspaniałego pręgierza z XVI w. Przestępców przywiązywano łańcuchami do czterech metalowych haków na szczycie, ale pręgierz, który niegdyś pełnił budzącą grozę funkcję jest także dziełem sztuki, z typową dla okresu manuelińskiego spiralną kolumną i ozdobami w kształcie liny. Dokładnie naprzeciwko pręgierza stoi niezwykły i piękny kościół Nossa Senhora da Consolaęao (wt.-nd. 9.30-12.30 i 14.30-19.00, zimą do 17.30). Z zewnątrz jest to tylko budynek o pobielonych ścianach z niczym nie wyróżniającym się, renesansowym portykiem, ale w środku znajduje się ozdobiona z przepychem oktagonałna kaplica. Centralna kopuła wspiera się na bogato malowanych kolumnach, a dosłownie każdy centymetr powierzchni został ozdobiony wspaniałymi płytkami ceramicznymi z glazurą, azulejos, pochodzącymi z XV1Í w. Kaplica została zbudowana w latach 1543-57 na miejscu dawnej kaplicy Templariuszy, która zainspirowała twórców do nadania jej oktagonalnego kształtu.

Largo de Santa Clara ciągnie się w górę, w kierunku odrestaurowanej bramy zX w. z przejściem w kształcie hiku, zwieńczonej loggią, czyli galerią, przy której stoją wieże warowne. Brama, zbudowana przez Maurów, którzy panowali w mieście od początku VIII w. do 1226 r. niegdyś stanowiła część murów starego miasta. Ulica przechodząca przez bramę prowadzi do zamku (codz. latem 10.00-13.00 i 17.00-19.00, zimą 9.30-13.00 i 14.00-17.30), zbudowanego również przez Maurów na miejscu dawnej twierdzy rzymskiej. Pod koniec XV w. król Dionizy i król Jan H dobudowali do zamku umocnienia.

Co tydzień za miastem, poniżej akweduktu w Elvas odbywa się barwny i hałaśliwy targ poniedziałkowy, na który ściągają mieszkańcy z całej okolicy. Wielkim, obchodzonym co roku pod koniec września świętem w mieście jest święto św. Mateusza (Festa de Sáo Mateus), które trwa przez 6 dni. W tym czasie odbywają się imprezy rolnicze, kulturalne oraz nabożeństwa, w tym największa procesja w południowej części Portugalii. Warto zatrzymać się w Elvas właśnie w tym okresie, chociaż znalezienie noclegu może być wtedy trudne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>